България е средна по площ страна в Европа, но неините екосистеми са с удивително разнообразие на растения и животни, поради различния климат и геоложки, топографски и хидроложки условия. Опазването на природата у нас има дълга история и традиции. Началото е поставено още в първите години на XXв.:
- първият резерват в България, създаден през 1933г. Силкосия е открит лично от цар Борис III. Намира се в едноименият парк на Странджа планина.
- Парангалица, което от гръцки език означава "забранено място" и се намира в Рила планина. Създаден през 1933г.
- През 1934г. е създаден първият национален парк в България - НП Витоша
По време на II световна война са създадени няколко защитени територии, които и днес са сред най-ценените резервати и паркове: "Ропотамо", "Златни пясъци", "Калиакра". След края на войната са обявени много резервати някои, от които са с голяма площ - Узундуджбак, Джeндема, Али ботуш, Марични езера, Камчия и други защитени територии в нашата страна, които нарастват пъти и половина. От 1% през 1977г. до 4,5% през 1995г. През 1998г. е създаден първият Закон за защитена територия, като е първият специален природо-защититен закон.
Природните забележителности в България са около 475. Някои от тях са със скални форми, скални разкрития с научна стойност, пещери, водопади, находища, минерали, както и пясъчни дюни, които са с изключителна стойност, поради присъщата им рядкост, представителност и естетичност. Природните забележителности се управляват с цел опазване на техните особености и се забраняват дейности, които могат да нарушат естетическата им особеност. Мерки за опазване и укрепване на природните забележителностисе допускат с разрешение на министъра на околната среда и води, като се съгласува със собственика на природната забележителност и други заинтересовани лица.
Природните паркове са територии, които включват разнообразни екосистеми, различни видови растения и животни, също така тяхното местообитание с характерен и забележителен ландшафт. Като в техните граници може да има населени места, селещни образувания и курорти, също така да се осъществяват дейности, които да не замърсяват околната среда.
Природните паркове се управляват с цел:
- поддържане на разообразието от екосистеми;
- опазване на биологичното разнообразие в тях;
- предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни ирекрационни дейности;
- устойчиво използване на възобновяемите природни ресурси при запазване на традиционите форми на поминък, както и осигуряване условия за развитие натуризъм;
Природните паркове в България са 11 на брои:
- ПП Беласица
- ПП Българка
- ПП Витоша
- ПП Връчански Балкан
- ПП Златни пясъци
- ПП Персина
- ПП Сините камъни
- ПП Странджа
- ПП Рилски манастир
- ПП Русенски лом
- ПП Шуменско плато
За Национални паркове се обявяват територии, в чиито граници не попадатна селищни и селищни образувания, които включват естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове.
Националните паркове се управляват с цел:
- поддържане на разнообразието от екосистеми, като също така защита на дивата природа;
- опазване и поддържане на биоразнообразието;
- предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни,рекрационни дейности;
- създаване на предпоставки за развитие на туризъм, еколосъобразен поминъкна населението и други дейности;
В Националните паркове се забранява:
- строителството, освен на тури
стически хижи с вода, пречиствателни съоражения; сгради - необходими за дейността на парка;
- забранява се провеждане на свободна сеч, използване на изкуствени торове;
- събиране на билки и други диворастящи растения;
- събиране на вкаменелости и минерали;
- ловната дейност;
- нарушаване на естествените съставки на водните източници;
В България има обявени три национални парка:
- НП Рила
- НП Пирин
- НП Централен Балкан