top of page

Дяволска екопътека - екстремният чар на Родопите


Това е една от най-екстремните екопътеки в България. Намира се в сърцето на Родопите, близо до Девин. Маршрутът минава през силно пресечен терен, предлагащ страховити гледки. Има и един участък, в който пътеката буквално е надвесен над дълбока бездна. Минавата по него не е за хора със слаби сърца. Ако изпитвате страх към височината, пропуснете този "участък".

Дяволската екопътека е изградена по течението на Чатак дере - един от притоците на река Буйновска, която е причина за формирането на прочутотоБуйновско ждрело - най-големият речен каньон в България.

Мястото е изследвано и проучвано цели 8 години. То съчетававеличествени скални образувания,водопади и водни каскади, еризонни котли и скални венци. Своеобразна кулминация на маршрут е Дяволският мост (Шейтан кюприя) - скална арка, издълбана в продължение на милиони години от водите на река Чатак дере в канарата. Височината на моста е около 18м, а широчината му - 6м.

Малко по-нататък по течение на реката има и два "скрити" водопада, но достъпът до тях крие рискове. За да стигнете до тях, ще ви е нужна специална екипировка.

Интересен факт, който мога да споделя с вас е, че пътеката минава покрай старо дърво, известно като "Златната върба". На това място през 50-те години на миналия век местен жител открива 157 златни османски монети.

Отправната точка е с. Борино в Родопите. Трябва да стигнете до бившияМеханичен завод в местността "Чатака" на 2,5км югоизточно от селото, където има паркинг. Оставете колата и тръгнете в южна посока по маркираната пътека. След малко повече от километър тя пресича река Чатак дере и навлиза във вековна иголистна гора. Оттам до Дяволския мост има около километър и половина. Върви се по обезопасена пътека със заслони за почивка. При сухо и топло време с кола може да се стигне до "Златната върба", където също има паркинг, но пътят там е черен и е за високопроходими автомобили.

You Might Also Like:
bottom of page