top of page

Планинските масиви в България - живопис и изящество събрани в едно малко европейско кътче


България още може да бъде наричана планинска страна, благодарение на своите 37 планински масива, които заемат почти половината територия от Родината ни. Разположени основно в средната и южна част на страната. България е изключително разнообразна по своярелеф, планински върхове и административна структура. На територията на страната могат да се видят недостъпни върхове, вълнообразни възвишения с леко проходими низини и уютни равнини, труднодостъпни ледени циркуси, бурни потоци и тихипасища, малки и тихи планински рекички, стръмни местности за любителите на екстремното катерене, гъсти планински гори и добре поддържани алеи за любителите на пешеходният туризъм.

Гористите местности са дълбоко свързани с историята на народ ни, величествените планини на България даряват в душата на човек нужният му покой в забързаното му ежедневие, необходимото здраве и сила на човешкото тяло, също така зареждат с огромна енергия и бодрост. Чистияпланински въздух, незабравимите пейзажи, разнообразната флора и фауна се явяват безценни природни богатства, благодарение на които България е извества по цял свят с названието си “райското ъгълче” на Европа. За да се запази тази прелест са необходими съответните мерки за опазване на околната среда. С цел запазване на растителния и животински свят в българските гори са създадени множество резервати (част от които са биосферни),природни паркове и защитени местности. Създадени са три национални парка - “Централен Балкан”, “Рила”, “Пирин”, като една от основните цели е поддръжка наекосистемите и защита на девствената природа. Създадени са т.нар. екопътеки, чрез които в нашата страна се развива екотуризма, които допринасят за запазване набиологическото разнообразие в природната среда и нейният първоначелен вид. Туристите в нашата страна при посещение на тези екопътеки се наслаждават на прекрасната гледка от уникалното съчетание на жива природа и човешка ръка. Различните природни условия допринасят за благоприятното развитие натуризъм, спорт и балнеложки туризъм. В международен план България е известна със планинските си курорти, катоПампорово (Родопи), Боровец (Рила), Банско (Пирин),Алеко (Витоша). В българските планини се развива различни видове туризъм. Най-разпространен епешеходният туризъм, който позволява комбиниране наактивна почивка и релакс, чрез посещение на съвършениприродни явления и културно-исторически паметници. Десетки привлекателни пешеходни маршрути са създадени за желаещите да посетят великолепните планински масиви на Стара планина, Витоша, Рила, Пирин, Странджа. Все повече масиви в последно време се създават в съчетание запешеходен с автомобилен маршрут, преходи с джипове, планински велотуризъм, планинска разходка към върха.Планинарите и сноубордистите са едни от най-пламените почитатели на планината. Любителите практикуватекстремни видове спорт, като: рафтинг, делта ипарапланеризъм.

Широко разпространено е и посещението на свещени местав планините на България - старинни манастири, църкви ипараклиси, древни светилища, посещения на планински селища, обявени за исторически и архитектурни резервати, които са съхранили автентичността на българина и неговия дух.


You Might Also Like:
bottom of page