Ако ви питат къде ще се почувствате като част от класическия български филм “Вилна зона” или като герой от приказка за златната рибка, какво бихте отговорили? Просто се отправете към едно симпатично място около Балчик и ще разберете. Местността носи странното име Фиш-фиш, като включва и вилна зона “Златна рибка”. Кръстена е така, заради името на първото заведение в района, собственост на Стефан Мавродиев. През 70-те години на миналия век, когато е сниман и незабравимият филм по сценарий на Георги Мишев. Покрай отвесните бели брегове между курорта “Албена” и центъра на Балчик са се оформили още няколко по-малки вилни зони с автентични имена, като “Овчарски плаж”, “Сборно място”, “Кулака”.
В последните години “вилите” постепенно се превърнаха в малки селища, където през цялата година гостуват туристи от различни националности. Има и доста чужденци, които окончателно са се пренесли да живеят тук, запленени от енергията на древния Афродизион и неговите околности. Много любопитна е историята на “Овчарския плаж”. Плитко място под отвесните брегове се е ползвало за къпане на овце и за пране на вълната им. Овце са се отглеждали масово съвсем до скоро в близкото село Момчил. Там живеели пастири с техните семейства и отглеждали огромни стада добитък. За съжаление, днес този поминък вече е в миналото, плажът също не се използва, заради свлачището над него. Друга интересна история е свързана с причудливото “789”. Преди доста години студент по медицина бил запленен от гледките наоколо и решил да се премести тук. Купил си имот и наел малкият плаж долу под стълбите на Златна рибка. Кръстил го с поредица от цифри, което символично му напомняло за номерата на трите блока общежития в Студентски град в София, където прекарал най-хубавите си години. След време комбинацията от цифри се използвала като ориентир от всички, които слизали на плажа. Днес това малко плажче е без стопанин и предимно се използва от нудисти.
Туристите през цялото лято слизат масово на плаж “Моби дик”. Той се намира в северната част на дългата плажна ивица, включваща курорта “Албена” и започва след моста. Намира се на десетина минути пеша от стълбите към вилната зона. Името на този плаж се е родило преди двадесетина години, когато тук се открива едноименното заведение.
Днес в така наречената “дамба” (безкрайност), която свързва курорта Албена с Двореца в Балчик е известното бистро „Дионисиус“. Там освен прочутата рибена чорба и пушената риба се организират нестандартни културни събития.
Плажът е изключително уютен и подходящ за малки деца, дъното е равно и морето е спокойно. На върха на стръмния склон над плажа често може да се видят смелчаци с парапланери. Тук е единственото място по северния участък на морето, където можете полетите с професионален инструктор. Ветровете са подходящи за летене през цялата година. Иначе плажният сезон стартира в началото на юни и обикновено продължава докрая на септември.
В региона има доста забавления и непознати туристически атракции. За любителите на велосипедите има много алеи с различна трудност. За най-запалените може да се пробва маршрутът, наречен „Трите климатични зони“. Той стартира от село Безводица, горе в Добруджанското плато, преминава през лонгозните гори на реката Батовска и завършва покрай брега на морето по дамбата до Двореца в Балчик. Цялото трасе се преминава за около 4 часа, но може да се направи и кръгов маршрут, който да продължи над 7 часа.
Покрай река Батовска са разположени още интересни села. Оборище е известно с двуобредното си теке, почитано от християни и мюсюлмани. В село Църква доскоро нямаше храм, но пък има легенда за стар манастир, който е бил разположен на малък хълм над долината на реката. На това място има кладенец, който се пълни с вода около Спасовден и манастирът е носил това име. Нагоре в долината са още селата Прилеп и Долище. Между тях има великолепен каньон с девствена природа и почти неизвестни скални манастири и трапецовидни ниши. В Прилеп има целогодишно работещи етнографски комплекс с възможност за отсядане и музей на пчелите и меда. „Златна рибка“ и съседните вилни зони са изключително многолюдни през летните месеци.
Зимата тук е сравнително мека и почти не се задържа сняг. Местните правят хубава домашна ракия от култивирани сортове грозде от най-добре древност. Не случайно античното име на Балчик е Дионисополис. Известната в цял свят ботаническа градина в Двореца на кралица Мария посреща гости през цялата година.